Content of popup

4 czerwca – Święto Wolności

04 Czerwiec 2014

4 czerwca – Święto Wolności
Równo 25 lat temu odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. 4 czerwca 1989 roku - po raz pierwszy od ponad 40 lat - do udziału w wyborach parlamentarnych dopuszczono opozycję.
Po raz pierwszy od 1945 roku wybrano także Senat, tworząc dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe. Wybory nie były jednak w pełni demokratyczne. Podczas rozmów Okrągłego Stołu NSZZ "Solidarność" i obóz rządzący doszły do przedwyborczego porozumienia, w myśl którego opozycja miała dysponować nie więcej niż 35 procentami mandatów w Sejmie, co dawało maksimum 161 miejsc. Pozostałe były zagwarantowane dla rządzących. Strona solidarnościowo-opozycyjna traktowała swą zgodę na udział w takich wyborach jako cenę, którą trzeba zapłacić za relegalizację po 8 latach NSZZ "Solidarność". Senat był wybierany w sposób demokratyczny, bez wcześniejszych ustaleń co do podziałów mandatów. W czerwcowych wyborach 1989 roku komuniści ponieśli klęskę. Opozycja zdobyła 99 miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę na jaką zgodziły się wcześniej komunistyczne władze. Choć wybory nie były w pełni wolne, to ich wynik zmienił układ sił politycznych i umożliwił powstanie pierwszego po wojnie niekomunistycznego rządu w Europie Środkowo-Wschodniej.  4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od tamtego niezwykłego dnia. 4 czerwca 1989 roku to tryumf solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem.4 czerwca 1989 roku to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju. 4 czerwca 1989 roku to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, to początek drogi ku jedności Europy. Byliśmy wtedy razem. Życie obywatelskie i patriotyczne w Polsce nie ustało – mimo cenzury, represji i żelaznej kurtyny. Ludzie Solidarności wspierali się. Wspólnie opłakiwali ofiary masakry w kopalni „Wujek”. Razem szli za trumnami księdza Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka. Postulaty sierpniowe wyrażały potrzebę przywrócenia godności ludzkiej pracy – potrzebę, którą czuły miliony Polaków. 4 czerwca 1989 roku razem zaufaliśmy pragnieniu wolności. Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami. Ich wynik ujawnił realny układ sił w społeczeństwie. Doprowadził do głębokich zmian. Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota.

< nowsza wiadomość   |   starsza wiadomość >

Poprzednie wiadomości

02 Czerwiec 2014

Walne zebranie w Towarzystwie

W poniedziałek 19 maja na walnym zebraniu obradowali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. hr Raczyńskiej. Podsumowano działalność organizacji w minionym roku.

czytaj dalej ...

02 Czerwiec 2014

Trzecioklasiści w Warszawie

Trzecioklasiści Gimnazjum w Poraju odbyli wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili szereg zabytków stolicy oraz zwiedzili Sejm.

czytaj dalej ...

02 Czerwiec 2014

Sukces przedszkolnych szachistów

W Przedszkolu w Poraju od kilku lat prowadzone są zajęcia szachowe. Do tej pory dzieci korzystały z pożyczonego grzecznościowo sprzętu szachowego z Klubu Polonia. Od niedawna przedszkolaki uczą się na własnych dziesięciu kompletach szachowych, zakupionych z dotacji przedszkolnej przez Wójta Gminy oraj Łukasza Stacherę.

czytaj dalej ...

cofnij na górę