Content of popup

Defibrylator dla Urzędu Gminy

05 Sierpień 2014

Defibrylator dla Urzędu Gminy
W porajskim Urzędzie Gminy zainstalowany jest automatyczny defibrylator AED, czyli aparat, który w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca pomaga przywrócić jego prawidłową pracę. Aparat został ufundowany przez PZU.
Fot. Andrzej Kozłowski
Do Urzędu Gminy trafił defibrylator, aparat służący do ratowania życia 
Urządzenie z wyglądu przypomina niewielką walizkę lub laptopa, ale w środku wyposażone jest w zaawansowany sprzęt elektroniczny, automatycznie analizujący stan pacjenta. Urządzenie wspomaga też ratownika. „Kilkunastu urzędników przeszło pełne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej z wykorzystaniem defibrylatorów AED.” - mówi Adam Zaczkowski, kierownik Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, który postarał się o pozyskanie urządzenia do Poraja. „Chcemy, aby urząd kojarzył się z miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Dbamy więc o zapewnienie najwyższych standardów obsługi i bezpieczeństwa osób, które przebywają u nas w urzędzie” – podkreśla Andrzej Kozłowski, kierownik Referatu Promocji. W budynku Urzędu Gminy aparat defibrylatora zamontowany jest przy wejściu. Znajduje się w specjalnej skrzynce. Urządzenie jest dość proste w obsłudze. Gdy aparatura zostanie uruchomiona, wykonywanie poszczególnych czynności reanimacyjnych jest sygnalizowana poprzez komunikaty głosowe. Według statystyk, gdy w miejscu wypadku jest defibrylator oraz osoba, która potrafi z niego skorzystać, szanse na uratowanie życia poszkodowanego wzrastają nawet do 70%. Urządzenie na ręce wójta Łukasza Stachery zostało przekazane przez Afrodytę Borówkę z PZU. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) jest to w pełni automatyczna, skomputeryzowana wersja defibrylatora. AED został zaprojektowany z myślą o miejscach publicznych, obiektach sportowych ponieważ często właśnie tam dochodzi do przypadków zatrzymania akcji serca. AED może zostać użyty przez dowolną osobę, po krótkim przeszkoleniu. Aby uratować życie przypadkowej osobie, której serce sie zatrzymało, należy w ciągu 3 do 5 minut, od momentu utraty przytomności, przepuścić przez serce impuls energetyczny. Ponieważ czas oczekiwania na pogotowie jest zazwyczaj dłuższy, pomóc może tylko powszechnie dostępny AED zewnętrzny. Urządzenie to, nie tylko przywraca prawidłową akcję serca, lecz również, za pomocą komend głosowych pokieruje akcją reanimacyjną.

< nowsza wiadomość   |   starsza wiadomość >

Poprzednie wiadomości

04 Sierpień 2014

OHP dla młodzieży

Ochotniczy Hufiec Pracy zaprasza młodzież, z terenu Gminy Poraj, do skorzystania z bezpłatnych szkoleń i płatnych staży oferowanych przez OHP. Szczegółowe informacje: Ośrodek Szkolenia Zawodowego, ul. Legionów 58, 42-213 Częstochowa, tel. 34/389 26 88, 660 475 630, e-mail: oszczestochowa@wp.pl.

czytaj dalej ...

04 Sierpień 2014

Wakacje to nie czas na nudę

Wakacje spędzane w domu wcale nie muszą być nudne- udowodniły to świetlice środowiskowe w Poraju i Choroniu, które działają w gminie Poraj i organizują czas wolny tym dzieciom, które podczas wakacji nie wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek.

czytaj dalej ...

04 Sierpień 2014

To były wakacje!

Ponad pięćdziesięcioro dzieci z terenu Gminy Poraj wzięło udział w organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego półkoloniach, które nosiły nazwę „Kulturalne małolaty”. Sześciodniowy program był wypełniony ciekawymi propozycjami dla najmłodszych.

czytaj dalej ...

cofnij na górę