Content of popup

Wielkie święto folkloru w Gminie Poraj!

08 Sierpień 2014

Wielkie święto folkloru w Gminie Poraj!
Miniony weekend stał w Gminie Poraj pod znakiem folkloru z całą feerią barw jaka towarzyszy tego rodzaju przedsięwzięciom, a w szczególności temu jednemu – Folkloriadzie Jurajskiej organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. W tym roku była to już ósma odsłona tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego mającego na celu zachowanie od zapomnienia kultury i tradycji ludowej. 2 i 3 sierpnia Amfiteatr w Żarkach Letnisku rozbrzmiewał muzyką ludową i folklorem miejskim. Honorowy patronat nad Folkloriadą objął wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.
Fot. arch. GOK w Poraju
W sobotę na scenie amfiteatru w Żarkach Letnisku prezentowały się zespoły śpiewacze i obrzędowe 
Na sobotniej scenie zaprezentowało się ponad trzydzieści zespołów w dwóch kategoriach: zespoły śpiewacze i obrzędowe. Niedziela zaś należała do Kapel Podwórkowych. W muzyczne szranki stanęły najlepsze kapele z całej Polski. Folkloriada od zawsze realizowana jest wielopanelowo. Na to przedsięwzięcie złożyły się: VIII Konkurs Rękodzieła Artystycznego, VI Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych, III Konkurs Kulinarny „Jurajskie Smaki”, Targi Sztuki Ludowej oraz I Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych. „Pragniemy kultywować i upowszechniać folklor. Inne gminy odchodziły od takich inicjatyw, my odwrotnie – z roku na rok Folkloriadę rozwijamy o nowe pomysły, dając jej rozgłos w całej Polsce. Zgłasza się do nas coraz więcej zespołów, stąd zainaugurowaliśmy I Ogólnopolski Festiwal Kapel Biesiadnych. Najbliższe są mi tradycje kulinarne. Na Folkloriadzie można posmakować i podpatrzyć wiele ciekawych propozycji kucharskich. Jestem też pod wrażeniem rzeźby ludowej, jej prostoty wykonania, świadczącej o kunszcie artysty”- mówi wójt Łukasz Stachera. W sobotę na scenie zaprezentowało się 27 zespołów śpiewaczych i pięć zespołów obrzędowych. Występy oceniało Jury w składzie: Ewa Kruszyna - zatrudniona w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” w dziale Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej na stanowisku główny specjalista do spraw dziedzictwa kulturowego . Prowadzi lekcje edukacji regionalnej, które swoją tematyką związane są z historią i kulturą regionu śląskiego. Pisze i prowadzi programy edukacyjne. Ukończyła, między innymi , Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne o Kulturach i Historia Regionów, na Wydziale Antropologii Uniwersytet Jagiellońskiego w Krakowie. Krzysztof Anczyk – muzyk instrumentalista, kierownik chóru w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Wielokrotny juror na przeglądzie „Śląskie Śpiewanie” oraz innych festiwalach i przeglądach związanych z folklorem, kulturą ludową i narodową. Znakomity pedagog i autor opracowań muzycznych wydawnictw zawierających m.in. utwory Stanisława Hadyny. Marcin Kędziora – artysta Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, z dwudziestoletnim stażem, tancerz, śpiewak, znawca kultury ludowej i narodowej, współpracuje na zasadzie wolontariatu z Fundacją Lokalnej Grupy Działania „Spichlerz Górnego Śląska”. Jak stwierdzili członkowie komisji oceniającej, poziom wykonawczy był bardzo wysoki, a o werdykcie decydowały niuanse. Najlepiej świadczyć o tym może podział miejsc. Jury zdecydowało o przyznaniu min. dwóch pierwszych miejsc i trzech drugich miejsc w kategorii zespoły śpiewacze oraz kilku wyróżnień.
Dokładnie werdykt Jury wyglądał następująco:
Kategoria: zespoły obrzędowe
I miejsce – Zespół Folklorystyczny „Karlinianki” z Zawiercia
II miejsce – Zespół Folklorystyczny „Sami Swoi” z Twardej
III miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Modraszka” z Oświęcimia
Kategoria: zespoły śpiewacze
I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Dąbie” z Dąbia (Gmina Psary)
I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Biała” – z Białej (powiat wieluński)
II miejsce – Zespół Folklorystyczny „Janowianie” z Janowa
II miejsce – Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” – z Rogoźnika k/Będzina
II miejsce – Zespół Śpiewaczy „Mizerowianie” – z Suszca
III miejsce – Zespół Śpiewaczy „Radojewiczanie” - z Dąbrowy Biskupiej
Wyróżnienia: Zespół Folklorystyczny „Tęcza” z Bzowa, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Suszca, Zespół Śpiewaczy „Wymysłowianki” z Bobrownik, Zespół Śpiewaczy „Brzeźczanie” z Pszczyny.
Wszystkie występujące zespoły otrzymały dyplomy za udział i pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Martę Jędrzejewską – absolwentkę ASP we Wrocławiu, a wykonane w pracowni ceramiki działającej w porajskim ośrodku kultury. Zwieńczeniem pierwszego dnia Folkloriady Jurajskiej był rewelacyjny występ gwiazdy wieczoru – Zespołu „Folk Express”, który profesjonalnym wykonaniem największych przebojów polskiej muzyki ludowej porwał żarecką publiczność do tańca. Czterech wokalistów związanych zawodowo z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” uwiodło talentem, wdziękiem i profesjonalizmem całą widownię, która najchętniej nie wypuściłaby artystów ze sceny. Jednak po koncercie muzyka wcale nie ucichła, bowiem na taneczną biesiadę w folkowym rytmie zaprosił wszystkich i pozytywnie ją rozkręcał - DJ Kozi, czyli Andrzej Kozłowski – kierownik Referatu Promocji Urzędu Gminy Poraj. Aż do godziny pierwszej w nocy parkiet przed amfiteatrem nie był nawet na chwilę pusty. Wszyscy doskonale się bawili przy serwowanych przez DJ Kozi energetycznych rytmach. „Z serca dziękuję wszystkim zespołom, które tego dnia przejechały często setki kilometrów, by wraz z nami bawić się na Folkloriadzie Jurajskiej. Jak to zwykle bywa, werdykt jury, nie mógł być łaskawy dla wszystkich artystów, ale myślę, że wszyscy bawili się w dobrej, serdecznej atmosferze i mam nadzieję, że wyjechali od nas z miłymi wspomnieniami”- mówi dyrektor GOK – Magdalena Ryziuk-Wilk.
Zdjęcia z I dnia Folkloriady Jurajskiej (facebookowy profil GOK w Poraju):
Foto: arch. GOK w Poraju

< nowsza wiadomość   |   starsza wiadomość >

Poprzednie wiadomości

08 Sierpień 2014

W sobotę startuje IV liga

Już w najbliższą sobotę 9 sierpnia o godz. 17:00 rozpoczynają się zmagania IV Ligi. Zapraszamy wszystkich kibiców na stadion przy ulicy Sportowej na mecz Polonia Poraj - Przyszłość Ciochowice. Liczymy na dobrą frekwencję i dopingowanie naszej drużyny w swoim pierwszym meczu, inauguracyjnym grę naszej drużyny w IV Lidze.

czytaj dalej ...

06 Sierpień 2014

Prace przy przebudowie Dworca w Poraju na ukończeniu

Kończą się prace przy przebudowie dworca kolejowego w Poraju. Całkowicie zmodernizowany został budynek dworca, a także cała infrastruktura techniczna. Powstała mała architektura przydworcowa. Inwestorem jest PKP SA. Obecnie, staraniem Urzędu Gminy, modernizowany jest plac przydworcowy. Całkowita przebudowa dworca jest częścią projektu „Stacja Poraj”, który dworzec kolejowy uczyni jednym z ważnych elementów promocji Gminy Poraj. Oficjalne otwarcie dworca zaplanowane zostało na koniec sierpnia. GALERIA.

czytaj dalej ...

05 Sierpień 2014

Zabawki sprzed lat

W Gimnazjum w Poraju odbyło się podsumowanie rocznego projektu: „Uczniowskiej platformy wymiany doświadczeń szkół Gminy Poraj”. Projekt składał się z dwóch części: polonistycznej i historycznej. Oprócz przedstawień, jakie dla uczniów szkół podstawowych przygotowali gimnazjaliści, szkoła zaproponowała młodszym kolegom dwa konkursy: krasomówczy i historyczny.

czytaj dalej ...

cofnij na górę