Dworzec w Poraju oficjalnie otwarty
31 Sierpień 2014
Dworzec w Poraju oficjalnie otwartyZakończyła się modernizacja Dworca PKP w Poraju. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w piątek 29 sierpnia. Był występ Orkiestry Dętej z Poraja, stoiska z pamiątkami, konkursy dla pasażerów. W części dworca funkcjonować będzie Gminne Centrum Informacji Turystycznej.
Fot. Andrzej Kozłowski
Dworzec symbolicznie został otwarty poprzez wypuszczenie w niebo balonów
Porajski dworzec nie tylko zmienił wygląd, ale stał się również bardziej funkcjonalny i przyjazny podróżnym. W piątek 29 sierpnia nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Towarzyszył mu występ Orkiestry Dętej z Poraja, stoiska z pamiątkami, konkursy dla pasażerów. Symbolicznie w górę powędrowały balony z logo PKP, co symbolizować miało otwarcie. Wójt gminy Poraj Łukasz Stachera uhonorował okolicznościowymi statuetkami osoby zaangażowane w powstanie zmodernizowanego dworca, wśród których znaleźli się: Mariusz Kmera - dyrektor Regionalny Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Katowicach, Zenon Zemła – dyrektor Śląskiego Zakładu Spółki w Tarnowskich Górach, Helmut Klabis - dyrektor PKP PLK ZLK w Częstochowie, Andrzej Pluta – prezes Zarządu POL REM Sp. z o.o. Całkowicie zmodernizowany został budynek dworca, cała infrastruktura techniczna. Powstała mała architektura przydworcowa. Obecnie, staraniem Urzędu Gminy, modernizowany jest plac przydworcowy. Całkowita przebudowa dworca jest częścią projektu „Stacja Poraj”, który dworzec kolejowy uczyni jednym z ważnych elementów promocji Gminy Poraj. Z uwagi na fakt, że w ciągu dnia, przez dworzec przewijają się setki, a nawet tysiące osób, Gmina postanowiła część obiektu wykorzystać pod cele promocji gminy. „Przy dworcu powstanie gminne Centrum Informacji Turystycznej, a obiekt wykorzystany zostanie pod cele kulturalne. Odbywać się tutaj będą wystawy sztuki, czy imprezy kulturalne”. – mówi Łukasz Stachera, wójt gminy Poraj. Wykonawcą generalnym inwestycji była myszkowska firma Pol-Rem Andrzeja Pluty i Jerzego Sikory. Budynek dworca PKP w Poraju był do niedawna zaniedbanym obiektem, szpecącym wizerunek miejscowości, a dla podróżnych pociągów, stanowił odstraszający widok. W ramach prac modernizacyjnych, które trwały niecały rok, wybudowany w latach 1985-1987 dworzec w Poraju przeszedł olbrzymią metamorfozę. Zmienił się całkowicie jego wygląd zewnętrzny. Przemianę przeszło też bezpośrednie otoczenie dworca, powstały nowe miejsca parkingowe, stojaki rowerowe i ławki. Aktualnie, wysiłkiem Urzędu Gminy, uporządkowywane są tereny zielone, nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Bardziej przyjazne dla podróżnych stanie się wnętrze dworca. Gruntownie zmodernizowany hol będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni. Ozdobą wizualną obiektu są nie tylko ściany, ale nowe oświetlenie, ławki, zegar, tablice informacyjne. W pomieszczeniach sąsiadujących z holem znalazła się kasa biletowa, a także zmodernizowane i przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety wraz z miejscem do przewijania dzieci. Spora część przestrzeni na parterze zarezerwowana została pod powstające gminne Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią wystawienniczą. Na wyższych kondygnacjach budynku zlokalizowano pomieszczenia biurowe PKP. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne w otoczeniu dworca i wybudowane podjazdy prowadzące do budynku dworca. Obiekt jest monitorowany.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Foto: Andrzej Kozłowski
< nowsza wiadomość | starsza wiadomość >
Poprzednie wiadomości
31 Sierpień 2014
Szkolne remonty przed pierwszym dzwonkiem
Choć uczniowie w szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz przedszkolach gminy Poraj na dwa miesiące opuścili szkoły, one w lipcu i sierpniu nadal tętniły życiem. Słychać było pracę wiertarek, stukanie młotków, w ruch poszły pędzle. Wszystko za sprawą przeprowadzanych wakacyjnych remontów. Najważniejszą inwestycją oświatowa w gminie jest oczywiście zakończona właśnie budowa przedszkola i żłobka w Żarkach Letnisku.
31 Sierpień 2014
Remiza w Choroniu jak nowa
Zakończyły się prace związane z modernizacją pomieszczeń budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroniu. Druhowie mogą teraz pełnić służbę w bardziej komfortowych warunkach. Ma to również znaczenie dla organizowanych przez mieszkańców przyjęć weselnych i okolicznościowych, w największej sali bankietowej w gminie.
30 Sierpień 2014
Miód, prażuchy i orkiestra
W sobotę 23 sierpnia, u podnóża zabytkowej Alei Lipowej w Choroniu, po raz czwarty odbyły się „Chorońskie Prażuchy”. Tym razem towarzyszyło im I Święto Miodu oraz jubileusz Orkiestry Dętej z Choronia. GALERIA.